• Mýty a fakty
  • TIPY A RADY

Akumulátor nabijem z akejkoľvek zásuvky

Teoreticky je možné všetko, ale ak má byť dodržaná bezpečnosť a efektivita nabíjania akumulátorov, je technická príprava stanice nevyhnutná. Nejde o nič prevratné, špecifikácie inštalácie stopercentne bezpečného wallboxu je možné dodržať pri väčšine bežných obydlí či garáží.

Ako je to teda s bežnou zásuvkou?

Principiálne síce je možné využiť ju, ale napríklad na nabíjanie z výkonnejších trojfázových zásuviek potrebuje užívateľ špeciálne upravený kábel. Takýto kábel sa dá zohnať v rôznych internetových obchodoch, nie je to však správne riešenie a existuje riziko poškodenia vozidla alebo rozvodov.

Domáci wallbox EVlink Wallbox G3. Foto: Schneider Electric

Tieto káble totiž často nemajú vstavanú žiadnu ochranu a umožňujú pripojiť vozidlo k akejkoľvek zásuvke. Ak takúto zásuvku máte doma a nechali ste si ju inštalovať odborníkom, zväčša to nemusí byť problém. Ten však môže nastať, ak vozidlo pripojíte k zásuvke, ktorú nepoznáte.

Je známych už viacero prípadov, keď vyhorela elektronika vozidla, no ak je poddimenzovaná inštalácia, hrozí aj požiar alebo minimálne poškodenie elektrickej inštalácie v dome. Preto žiadny výrobca vozidiel okrem Tesly takéto káble nedodáva a ani neodporúča ich používanie.

Každé auto je štandardne vybavené káblom na 230 V, niektoré majú vo výbave aj kábel typu 2 na pripojenie k verejným nabíjačkám alebo wallboxom. V domácich podmienkach je preto bez ďalšej diskusie najlepším variantom inštalácia wallboxu, ktorý zabezpečuje plnú ochranu a ponúka aj množstvo ďalších možností pre užívateľa.

Autor: René Hubinský/e-mobility.sk. Foto: Shutterstock, Schneider Electric