• TIPY A RADY
  • Užitočné rady

Je jazda elektromobilom úspornejšia, ak berieme do úvahy cenu paliva?

Jednou zo základných výhod elektromobilu mala byť od začiatku okrem ekologickej prevádzky aj ich úspornosť v porovnaní s bežnými vozidlami. Ako dopadne porovnanie, ak berieme do úvahy iba cenu elektrina verzus benzín či nafta.

Náklady na prevádzku elektromobilu sú nižšie, ale o koľko, to záleží na tom, kde prevažne nabíjate. Najlacnejšie vychádza domáce nabíjanie, kde sa cena za 1 kWh pohybuje okolo 0,06 – 0,12 eura (vrátane všetkých poplatkov). Priemerná spotreba elektromobilov ako Hyundai IONIQ Electric, Renault Zoe alebo Nissan Leaf II sa pohybuje asi na úrovni 16 kWh/100 km.

Ak teda budeme počítať asi 0,09 eura/kWh, zaplatíte za 100 km 1,44 eura.

Keby ste nabíjali stále iba na rýchlonabíjacích staniciach, respektíve platených staniciach, zaplatíte za 100 km 6,24 až 7,20 eura podľa prevádzkovateľa a zvoleného programu.

Pri bežnom používaní je však najčastejšia kombinácia oboch spôsobov, pričom prevažuje každodenné domáce nabíjanie. Podľa spôsobu nabíjania si tak môžete pomerne výrazne ovplyvňovať výšku nákladov.

Pri spaľovacích motoroch veľmi na výber nemáte a môžete šetriť maximálne ekonomickou jazdou. Na porovnanie, v prípade bežného benzínového vozidla pri priemernej spotrebe 8 l/100 km zaplatíte pri aktuálnych cenách 9,92 eura, pri dieselovom vozidle so spotrebou 7 l/100 km to bude 8,85 eura.

Sumy sú, samozrejme, orientačné a budú sa líšiť podľa modelu vozidla a spôsobu jazdy.

Autor: René Hubinský/e-mobility.sk. Foto: Shutterstock