• Ministerstvo hospodárstva
  • Podpora a dotácie
  • 30.SEPTEMBER 2019

Deň EKOmobility – Ministerstvo oznámilo, koľko prispeje na kúpu elektromobilu + VIDEO

Štát opäť podporí nákup elektromobilov. Výška príspevku na kúpu batériového elektromobilu bude 8 000 eur, v prípade plug-in hybridu to bude 5 000 eur. Získať ho budú môcť samosprávy, podnikatelia aj občania. Podrobnosti bude obsahovať program, ktorý vyhlási rezort hospodárstva pravdepodobne začiatkom decembra. Podporu štátu na kúpu elektromobilov ohlásil minister hospodárstva Peter Žiga na Dni EKOmobility v sídle rezortu, kde si mohli návštevníci vyskúšať takmer 60 vozidiel na elektrinu, plyn a vodík, ako aj elektrokolobežky a ďalšie vozidlá.

Deň EKOmobility zorganizoval rezort hospodárstva počas Týždňa mobility. „Náš cieľ je jasný – na cesty chceme dostať čo najviac ekologických vozidiel. S takouto podporou sa elektrické vozidlá stanú cenovo dostupnejšie,“ zdôraznil minister P. Žiga. Celková dotácia vo výške 5 miliónov je určená na kúpu vozidiel kategórie M1 (osobné vozidlá) a N1 (ľahké úžitkové vozidlá). Maximálna výška obstarávacej ceny takto podporeného vozidla bude môcť byť 50 000 eur. Pripravená výzva musí ešte prejsť posudzovaním, ktoré už nie je v rukách rezortu, ale napríklad Protimonopolného úradu.   

Ministerstvo hospodárstva nadväzuje na úspešný pilotný projekt podpory kúpy týchto ekologických vozidiel, ale v ešte veľkorysejšej forme.  Registrácia vozidiel na elektrický a plug-in hybridný pohon vtedy vzrástla medziročne o 350 %. Kúpa elektromobilov bola v prípade pilotného projektu podporená sumou 3,5 milióna eur. Ministerstvo upozorňuje aj na šíriace sa dezinformácie, že pripravuje tzv. šrotovné. Opatrenie, ktoré by zvýhodňovalo žiadateľov, ktorí odovzdajú vozidlo staršie ako 15 rokov na spracovanie, zatiaľ nepripravuje, hoci už má na to zákonnú možnosť.  

Na Dni EKOmobility bolo v priestoroch pred rezortom hospodárstva v Bratislave vystavených viac ako 50 vozidiel 20-tich značiek na elektrinu, plyn a vodík. Časť vozidiel bola k dispozícii aj na skúšobné jazdy. Medzi vystavenými boli štandardné, ale aj prémiové značky a modely, vrátane áut na vodík – Hyundai Nexo a Toyota Mirai. Slovenskú predpremiéru mala Škoda Citigo eiV. Ľudia mali príležitosť prezrieť si aj nabíjaciu infraštruktúru a získali množstvo zaujímavých informácií o ekologických spôsoboch dopravy. Pripravených bolo tiež veľa ďalších atrakcií.  

Záujemcovia si prezreli modely nabíjačiek a vystavená bola aj nabíjacia stanica s integrovanou záložnou batériou Wattbooster. Ide o unikátny koncept vyvíjaný a vyrábaný na Slovensku. K dispozícii boli podrobné informácie o E-mobilite (elektrické vozidlá, plug-in hybridy, nabíjacie stanice), H-mobilite (vozidlá na vodíkový pohon), LPG-mobilite (LPG vozidlá a technológia) a G-mobilite (CNG a LNG automobily). Študenti zo Stuba Green Teamu, Strednej priemyselnej školy dopravnej z Trnavy, ako aj študenti z projektu Greenpower Slovensko verejnosti v Bratislave predstavili elektrické formule.

Videoreportáže
RTVS (od 15:38)
https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/13982/198456
TV MARKÍZA (od 2:42)
https://videoarchiv.markiza.sk/…/24495-televizne-noviny/3-d…
TV JOJ (od 3:40)
https://videoportal.joj.sk/novi…/epizoda/67096-noviny-tv-joj
TA3
https://www.ta3.com/…/ministerstvo-chce-motivovat-ludi-v-ku…

Fotogaléria