Volkswagen e-up

Na začiatok treba uviesť, že už od roku 2013 sa exkluzívne v bratislavskom závode koncernu VW Group vyrába elektromobil Volkswagen e-up. Na výrobu v tomto závode sa pritom pripravuje aj jeho nová generácia.

Škoda e-Citigo

V závode Volkswagen Slovakia sa pritom bude vyrábať aj koncernová dvojička modelu e-up, Škoda e-Citigo. Tá sa stane prvým elektromobilom českej značky. Podľa neoficiálnych informácií by mali ponúknuť oba modely dojazd minimálne 270 až 300 km (WLTP). Ich cena by mohla začínať na sume 18 000 až 19 000 €. Výroba by mala začať už tento rok.

Peugeot 208 “Electric”

Slovenský závod koncernu PSA už potvrdil, že sa pripravuje na výrobu plne elektrickej verzie modelu Peugeot 208 novej generácie. Ten bude postavený na novej koncernovej platforme CMP, ktorá umožňuje integráciu rôznych druhov pohonu.

Citroen C3 “Electric”?

V Trnave sa vyrába aj model Citroen C3, pričom jeho nasledujúca generácia by mala pravdepodobne vyrásť na rovnakej platforme ako Peugeot 208. Môžeme tak predpokladať, že v budúcnosti sa tu bude vyrábať aj plne elektrická verzia Citroenu C3. Zatiaľ sú to však len naše dohady, nakoľko závod ani automobilka Citroen nič také nepotvrdili.

Elektrická offroad legenda?

Jaguar Land Rover sa už dávnejšie vyjadril, že jeho budúcnosť je elektrická. V súvislosti s výrobným závodom v Nitre sa preto špekuluje, že by sa v ňom mohli neskôr vyrábať aj elektromobily. Na oficiálne potvrdenie však stále čakáme.

Britský Carmagazine však priniesol informáciu, že v slovenskom závode automobilky by sa mal vyrábať elektromobil značky Land Rover. A to konkrétne plne elektrická verzia pripravovaného offroad modelu Defender. V tejto súvislosti sa však spomínajú až roky 2025 – 2026.

Plug-in hybridné Kie zo Žiliny

V prípade “žilinskej” automobilky Kia sme zatiaľ nezaregistrovali informácie o výrobe plne elektrických modelov. Marketingový šéf spoločnosti Kia Europe Artur Martins však povedal, že produkcia plug-in hybridov značky bude v rámci Európy lokalizovaná v závode Kia Motors Slovakia.

V Žiline sa má najskôr začať vyrábať plug-in hybridná verzia Kie Ceed SW s pohonom z modelu Kia Niro Plug-in hybrid. Tohto typu pohonu by mala neskôr dočkať aj Kia Sportage.

Čínske elektromobily?

Minulý rok sa objavili informácie, že čínska automobilka ZhiDou uvažuje o vybudovaní výrobného závodu na Slovensku. Tá pritom vyrába len elektromobily. Spomínala sa pritom investícia vo výške 400 mil. € a vytvorenie 800 pracovných miest pri Košiciach. Definitívne rozhodnutie o lokalite závodu malo byť známe do konca minulého roka. Zatiaľ je však v tejto súvislosti ticho.

Výroba e-áut v SR bude kriticky dôležitá

Nuž veríme, že sa dočkáme podstatne viac “slovenských” elektrifikovaných modelov, najmä plne elektrických. Jedine tak si môže naša krajina udržať silné postavenie v automobilovom priemysle aj v budúcnosti, keďže tá je zdá sa nezvratne “elektrická”. Naša hospodárska stabilita či ekonomický rast sú pritom kriticky závisle od tohto druhu priemyslu.

Zdroj: teslamagazin.sk, ilustračné foto (neoficiálny render Peugeot 208 EV): Carmonster

Na Slovensku sa bude vyrábať viacero elektromobilov. Aké modely očakávať?