• Nabíjacie stanice
  • Nabíjanie na Slovensku
  • 15.APRíL 2019

Nabíjacie stanice pre elektromobily

Bez nabíjacích staníc sa pri cestách na dlhšie vzdialenosti vodič elektromobilu nezaobíde. Našťastie na Slovensku máme veľmi slušnú sieť nabíjacích stanícTo isté platí aj v prípade v okolitých štátov (s výnimkou Ukrajiny) a západnej Európy. Nie je však nabíjacia stanica ako nabíjacia stanica.

Typy nabíjacích staníc

Nabíjacie stanice delíme na dva základné typyNabíjacie stanice, ktoré nabíjajú batériu elektromobilu priamo jednosmerným prúdom a nabíjacie stanice, ktoré nabíjajú batériu striedavým prúdom, a to sprostredkovane pomocou palubnej nabíjačky.

“Jednosmerné” nabíjacie stanice môžu mať výkon od 44 do 145 kW, preto sa nazývajú aj rýchlonabíjačky“Striedavé” nabíjacie stanice sú v podstate len exteriérovými domácimi zásuvkami. Ich nabíjací výkon sa pohybuje väčšinou od 11 do 22 kW. Samozrejme existujú aj kombinované nabíjacie stanice, ktoré dokážu nabíjať jednosmerným aj striedavým prúdom, ale sú menej obvyklé.

Nabíjacie stanice sú jedným z najdôležitejších faktorov pre rýchlosť nabíjania elektromobilov. Preto sa ich výkon neustále zvyšuje. Aktuálne je najvýkonnejšou nabíjačkou na svete Tesla Supercharger 2. generácie s výkonom 145 kW, ktorá dokáže predĺžiť dojazd Tesly Model S o 270 km za 30 minút.

Ultravýkonné nabíjacie stanice sú už na ceste

Na ceste sú však nové, ďaleko výkonnejšie nabíjacie stanice, napríklad spoločné nabíjačky od BMW, Audi, Porsche, Mercedes a FordChargePoint Express Plus či 3. generácia Tesla Supercharger V3. Tie ponúknu výkon od 350 kW vyššieChargePoint Express Plus dokáže nabíjať rýchlosťou 11 km za minútu. Elon Musk sa k týmto konkurenčným nabíjačkám vyjadril, že v porovnaní s Tesla Supercharger V3, sú to len detské hračky. Špekuluje sa, že táto nabíjačka by mohla byť schopná nabiť veľké batérie elektromobilov Tesla (60 až 100 kWh) za 5 až 10 minút.

Spôsoby nabíjania elektromobilov na nabíjacích staniciach

Na to aby sme mohli využívať služby nabíjacích staníc, je vo väčšine prípadov nutné vybavenie identifikačnej RFID karty u správcu siete nabíjacích staníc. Pred spustením nabíjania sa musí majiteľ prostredníctvom karty autorizovať. Ak je nabíjanie spoplatnené, priradí softvér nabíjačky nabíjacie služby k účtu zákazníka.

Pri nabíjaní elektromobilov Tesla na nabíjačkách Supercharger, stačí zapojiť nabíjací kábel do portu elektromobiluNabíjačka dokáže sama identifikovať vozidlo a priradiť ho k účtu majiteľa.

Taktiež existujú aj bezplatné nabíjacie stanice, kde sa netreba autorizovať. Jednoducho sa pripojíte a nabíjate.

Nabíjacie stanice pre elektromobily na Slovensku

Za slušnú nabíjaciu infraštruktúru na Slovensku vďačíme predovšetkým spoločnostiam GreenWay(CHAdeMO), Slovenské elektrárneZSEVSETesla (Supercharger a “destination charging”) a Nissan (CHAdeMO). Väčšina s nich sú tzv. rýchlonabíjačky s výkonom od 44 kW vyššie. Nabíjanie je navyše väčšinou zdarma.

Táto sieť rýchlonabíjačiek je relatívne bohato doplnená menej výkonnými prevažne “striedavými” nabíjacími stanicami či walboxami v hoteloch, nákupných centrách či pri reštauráciách. Nabíjanie je taktiež v drvivej väčšine zdarma.