• Elektrické vozidlá
  • Pre verejnosť
  • Správy
  • 24.JúN 2019

Návrh na zelené ŠPZ-ky pre elektromobily putuje do NR SR

Elektromobily a plug-in hybridy budú môcť byť označené farebne odlíšiteľnými tabuľkami s evidenčným číslom (TEČ). Namiesto klasického bieleho, bude mať značka pre tento druh automobilov zelený podklad. Vláda podporila novelu zákona o cestnej premávke, ktorá túto možnosť prináša.

Návrh teraz mieri do parlamentu, predpokladaná účinnosť je od decembra. Zavedenie farebne odlíšených TEČ je ďalšou z úloh Akčného plánu rozvoja elektromobility, ktorý v marci odsúhlasila vláda.

Takéto označenie by malo majiteľom týchto automobilov priniesť benefity – vstup do nízkoemisných zón či jazdu vo vyhradených jazdných pruhoch. Zároveň takéto farebné odlíšenie je marketingovým nástrojom na zvyšovanie povedomia o tomto druhu dopravy.

Návrh farebne odlíšenej ŠPZ pre elektrické vozidlá

Zavedenie farebne odlíšených TEČ je ďalšou z úloh Akčného plánu rozvoja elektromobility, ktorý v marci odsúhlasila vláda. Takéto označenie by malo majiteľom týchto automobilov priniesť benefity – vstup do nízkoemisných zón či jazdu vo vyhradených jazdných pruhoch. Zároveň takéto farebné odlíšenie je marketingovým nástrojom na zvyšovanie povedomia o tomto druhu dopravy.

Rezort hospodárstva priebežne pracuje aj na ďalších úlohách, ktoré mu vyplývajú z Akčného plánu rozvoja elektromobility. V parlamente v druhom čítaní je novela zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR.

Novela stanovuje všeobecné rámce poskytovania dotácií pre vozidlá na alternatívne palivá, na ich základe bude môcť rezort hospodárstva vyhlásiť konkrétnu výzvu resp. výzvy. Ministerstvo hospodárstva by malo po nadobudnutí účinnosti novely v poslednom štvrťroku tohto roka vyhlásiť výzvu na podporu kúpy elektromobilov a plug-in hybridov. Bližšie podrobnosti budú známe pri vyhlasovaní samotnej výzvy.

Zdroj: MH SR; 2019. Foto: mojelektromobil.sk