• Elektrokolobežka
  • Správy
  • 13.JúN 2019

Novela cestného zákona má spomaliť e-kolobežky a sprísni pri nich aj posudzovanie alkoholu

Kolobežky s motorčekom sú v súčasnosti, podľa platnej legislatívy, zaradené medzi chodcov, teda môžu chodiť po chodníkoch. Pri akejkoľvek kolízii nemôžeme hovoriť, podľa súčasného zákona, o dopravnej nehode.

Po novom uvažuje Ministerstvo vnútra SR dať elektrické kolobežky na jednu úroveň so samovyvažovacími prostriedkami, ktoré už sú zákonne upravené), teda medzi vodičov nemotorových vozidiel ako sú napríklad aj cyklisti.

Po chodníkoch budú môcť jazdiť naďalej, avšak pomaly. Ich kolízie sa budú brať ako dopravné nehody a ak porušia pravidlá, môžu byť riešení v blokovom konaní pokutou do 50 eur.

Požívanie alkoholu sa sprísňuje

Osoby na (akýchkoľvek) kolobežkách sú dnes zaradené medzi chodcov, t. j. nemajú vo vzťahu k požívaniu alkoholu žiadne obmedzenia.

Elektrická kolobežka sa stále častejšie stáva súčasťou života najmä v mestách. Foto: Shutterstock

Podľa pripravovaného návrhu sa osoby na kolobežkách s pomocným motorčekom (e-kolobežky) vo vzťahu k požívaniu alkoholu zaradia do rovnakej skupiny ako cyklisti a osoby na samovyvažovacích vozidlách (segway a pod.).

Znamená to, že v obci a na cyklotrasách budú môcť jazdiť max. s 0,5 promile alkoholu v krvi, mimo obce len bez akéhokoľvek množstva alkoholu.

Požívanie alkoholu osôb na e-kolobežkách sa oproti súčasnosti teda sprísňuje.

Ministerstvo vnútra SR; 2019, koláž e-mobility. Foto: Shutterstock