• Elektrické vozidlá
  • TIPY A RADY
  • 14.MAREC 2022

Pravidelný report: Autom roka je elektromobil, chystá sa veľká investícia do infraštruktúry…

Európske auto roka 2022

Túto prestížnu trofej, ktorá sa udeľuje od roku 1964 vyhral po troch rokoch opäť elektromobil. Toyotu Yaris vystriedala Kia EV6. Vo finálovej sedmičke bolo až 6 elektromobilov (BEV). Kia EV6 je prvý model značky, ktorý získal toto ocenenie, čím ide aj o dôležitú udalosť v histórii značky.  Je to celkovo tretí elektromobil, ktorý toto ocenenie získal. Prvým plne elektrickým autom s týmto ocenením bol Nissan Leaf v roku 2011. Druhým v poradí je Jaguar I-Pace s ocenením z roku 2019. EV6 je prvý špecializovaný elektromobil Kia, ktorý je postavený na platforme Electric-Global Modular Platform (E-GMP). Vďaka tomu EV6 eliminuje mnohé kompromisy, ktorým čelia elektromobily, ktoré sú vytvorené na platformách pôvodne navrhnutých pre vozidlá so spaľovacím motorom. Vďaka podpore E-GMP má EV6 špičkový vnútorný priestor, veľmi pôsobivý dojazd (528 km) a možnosti ultrarýchleho nabíjania 800 V, ktoré zákazníkom umožňujú nabiť z 10 až na 80 % len za 18 minút.

GreenWay prijal obrovskú investíciu

Spoločnosť GreenWay, ktorá patrí medzi najväčšie nabíjacie spoločnosti na Slovensku a v Poľsku a prevádzkuje 447 verejne nabíjacích staníc, dostane historicky najväčšiu investíciu na výstavbu nových nabíjacích staníc v strednej a východnej Európe. Medzinárodné infraštruktúrne investičné fondy Helios Energy Investments a Generation Capital poskytnú investície vo výške 85 miliónov eur na rast spoločnosti. K investícii sa pripojili aj existujúci akcionári. Kapitál bude použitý na inštalovanie väčšieho počtu nabíjacích miest, rozšírenie siete a posilnenie technických a IT kapacít spoločnosti s cieľom zlepšovať služby zákazníkov a používateľov siete GreenWay.

Sygic

Sygic zverejnil zaujímavé dáta. Slovenská firma túto funkciu priniesla v máji 2020 ako bezplatnú súčasť populárnej navigácie. Doteraz ju použilo viac ako 260-tisíc šoférov najmä z Európy. Vďaka funkciám ako zobrazovanie nabíjacích bodov je Sygic jedným z najlepších navigačných pomocníkov pre majiteľov elektrických áut. Prieskumy ukazujú, že nízke náklady na prevádzku sú rozhodujúci faktor pri kúpe elektrického auta. Posledný Prieskum o klíme Európskej investičnej banky ukázal, že elektrický a plug-in hybridný model vozidla zvažuje kúpiť ako svoje ďalšie auto až 67 % Európanov. Fakt, že elektromobilita zažíva boom potvrdzujú aj najnovšie dáta z navigácie Sygic. Od januára 2021 sa počet nabíjacích bodov v EV režime Sygicu zvýšil o 37,8 % na 410 768 nabíjacích bodov v rámci Európy (január 2022). Top krajinou s najvyšším nárastom pokrytia za rok 2021 sa stalo Holandsko (+23 238 nabíjacích bodov). Väčšina poskytovateľov ponúka offline dáta a možnosť platby priamo v aplikácii.

Spolupráca Sony s Hondou

Sony a Honda podpísali memorandum a plánujú spoločnú budúcnosť. Prvých elektromobilov v podaní Sony a Honda by sme sa mali dočkať v priebehu roka 2025. O plánoch Sony v oblasti elektromobility sme už písali začiatkom tohto roka, keď predstavila svoj druhý koncept. Do konca roka by mala vzniknúť spoločnosť, kde Sony a Honda spoja svoje prednosti a budú spoločne vyrábať nové elektromobily. Honda bude pre novú spoločnosť prinášať dizajn, vývoj, a predaj vozidla. Sony bude mať na starosti vývoj platformy služieb mobility. Hlavným cieľom je kombinácia znalostí Hondy v oblasti výroby a marketingu automobilov a Sony v oblasti obrazových snímačov, telekomunikácií a zábavy.

Models of molecule hydrogen floating against blue background – H2 scientific element

Vodík na Slovensku

Posledné týždne priali rozvoju vodíka na Slovensku. Slovensko má prvé dve čerpacie stanice pre vodík. Úplne prvou sa stala stanica patriaca spoločnosti Messer Tatragas, ktorá je prevádzkovaná v prenajatých priestoroch spoločnosti Slovnaft v Bratislavskom Vlčom Hrdle. Umiestnenie stanice nie je náhodné, keďže Slovnaft dlhodobo vyrába ja vodík. Súkromná spoločnosť tak o pár dní predbehla aj ministra hospodárstva Richarda Sulíka, ktorý rovnako predstavil „vlastnú“ vodíkovú čerpaciu stanicu vybudovanú z eurofondov. Ten predstavil mobilnú vodíkovú stanicu, ktorá bude dočasne umiestnená v areáli trnavského dopravcu Arriva, ktorý v kraji zabezpečuje aj prímestskú a mestskú autobusovú dopravu. Mobilná vodíková stanica v Trnave bude počas prvých mesiacov slúžiť výhradne na tankovanie dvojice prezentačných vodíkových elektromobilov. Tie budú spolu s touto stanicou cirkulovať po všetkých krajských mestách, čím chce ministerstvo hospodárstva urobiť osvetu medzi ľuďmi a priblížiť im, ako vlastne vodík v doprave funguje, ako sa tankuje a podobne.

Koniec závislosti na Rusku do roku 2027

Európska komisia má do mája predložiť plán postupného ukončenia odberu plynu z Ruska. Počas rokovania lídrov to oznámila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Lotyšský premiér pred summitom vyhlásil, že EÚ musí kvôli vojne na Ukrajine čo najrýchlejšie ochromiť ruskú ekonomiku a mala by rozhodnúť o zastavení energetického dovozu z Ruska ihneď. Iní šéfovia štátov presadzujú opatrnejší postup, a summit tak zrejme prinesie iba všeobecnejšiu deklaráciu o snahe znižovať závislosť na ruskom plyne a rope. Dodávky z Ruska dnes zaisťujú približne 40 percent spotreby zemného plynu a 30 percent spotreby ropy. Rozhodnutie Moskvy vojensky napadnúť Ukrajinu však dramaticky vystupňovalo snahy túto „závislosť“ ukončiť.  Niektoré štáty však nepovažujú tento termín ako realistický. Ďalšie krajiny naopak usilujú o čo najrýchlejšie odstrihnutie EÚ od ruského plynu, ropy či uhlia. EÚ podobne ako Spojené štáty a Británia uvalila na Moskvu kvôli jej invázii na Ukrajinu nebývalo tvrdé sankcie, rýchle zastavenie nákupov ropy a plynu je ale podľa lídrov niektorých členských krajín nemožné. Jeden zo spôsobov zníženia závislosti ekonomiky od dovozu energetických surovín je práve elektromobilita pre svoju vysokú účinnosť.