• Mýty a fakty
  • TIPY A RADY

Rýchle nabíjanie skracuje životnosť batérie

Na nabíjanie vášho elektromobilu môžete využívať buď domáce nabíjačky na celonočné pripojenie, alebo verejné rýchlonabíjacie stanice. Konštatovanie, ktoré označujeme ako mýtus, platí len o jednej z týchto variant. Urobte maximum preto, aby ste ju využívali len vo výnimočných situáciách – a všetko bude v poriadku.

Informácia o vplyve rýchleho nabíjania na životnosť akumulátora je napoly pravdivá. Platí totiž iba v prípade, že by ste rýchle nabíjanie používali ako jediný spôsob nabíjania vášho vozidla.

Všeobecne sa pre vymenované dôvody odporúča, aby z 10 nabíjaní aspoň 8 až 9 bolo pomalých. Foto: Shutterstock

Rýchle nabíjanie je výhodné, ak potrebujete doplniť energiu pri dlhších cestách. Vtedy je však najvýhodnejšie nabíjať batériu maximálne do 85 % kapacity. Nad 80 – 85 % sa totiž nabíjací výkon podstatne znižuje a ďalších 20 % nabíjate zhruba rovnaký čas ako tých 80 %.

Tento jav je daný nabíjacou charakteristikou Li-pol článkov. Pomalé nabíjanie v domácich podmienkach pomocou 230 V zásuvky alebo wallboxu je k batérii oveľa šetrnejšie a predlžuje jej životnosť, keďže pri ňom nedochádza k väčším teplotným rázom.

Všeobecne sa pre vymenované dôvody odporúča, aby z 10 nabíjaní aspoň 8 až 9 bolo pomalých. Pri dlhších trasách sa však nemusíte obávať rýchlonabíjačiek.

Teplotný manažment batérie sa vyrovná aj s viacnásobným rýchlym nabíjaním, a keby malo dôjsť k veľkému zahrievaniu batérie, automaticky zníži výkon nabíjania.

Autor: René Hubinský/e-mobility.sk. Foto: Shutterstock