• Správy
  • 05.MáJ 2019

Slovensko naznačilo ďalšie dotácie na elektromobily. Akú podporu poskytujú v cudzine?

Zdroj: teslamagazin.sk

Na otvorení expozície elektromobility v rámci 29. ročníka medzinárodného veľtrhu automobilov Autosalón v Bratislave predstavilo Ministerstvo hospodárstva aj kontúry nového kola dotácií na nákup elektromobilov.

Detaily by mali byť zverejnené do konca roka 2019 a nové kolo má mať podobné parametre ako prvá dotačná schéma, v rámci ktorej bolo možné prihlasovať sa od novembra 2016 a ukončená bola 30. júna 2018.

V expozícii elektromobility na Autosalóne Bratislava priblížila riaditeľka Odboru priemyselného rozvoja MH SR Andrea Farkašová kontúry nového kola dotácií na nákup elektromobilov.

V tejto súvislosti je zaujímavé porovnať, akým spôsobom vlády v iných krajinách pristupujú k štátnej podpore elektromobility vrátane dotácií. Tá totiž môže byť jedným z prvotným kľúčov k urýchleniu jej lokálneho rozvoja, ako to napokon potvrdili aj prvé podobné aktivity na Slovensku.

Podpora nákupu elektrických a plug-in hybridných vozidiel prostredníctvom dotácií však zďaleka nie je jediné fungujúce a motivujúce opatrenie, ako ukazujú príklady zo zahraničia. Automobilka Škoda zosumarizovala formy podpory elektromobility z vybraných trhov.

USA: Dotácia až 7 500 $

V USA zaviedli dotovanie elektromobilov už v roku 2009. Tie sú realizované formou daňovej úľavy. Žiadateľovi môže byť vďaka tomu odpočítaných z jeho dane z príjmu až 7 500 $.

Nórsko: Bezplatná registrácia aj diaľnice

V Nórsku sa už bežne predáva viac áut do zásuvky (elektromobilov a plug-in hybridov) ako áut so spaľovacími motormi. Tamojší majitelia elektromobilov neplatia za registráciu vozidla a využívanie diaľníc, tunelov a trajektov, majú aj nižšiu cestnú daň. Pri kúpe neplatia DPH, ktorá sa vzťahuje na automobily, čo stlačilo ceny elektromobilov pod ceny áut na fosílne palivá.

Francúzsko: 6000 + 4000 eur

Vo Francúzsku podporujú elektromobilitu už 11 rokov. Od roku 2017 dotujú nákup elektromobilu sumou 6 000 €, pričom ďalších 4 000 € je možné získať za vyradenie dieselového vozidla vyrobeného pred rokom 2006.

Nemecko: Dotácie aj daňové prázdniny

Nemecká vláda poskytuje na nákup elektromobilu dotáciu vo výške 4 000 €. Na hybrid prispeje sumou 3 000 €. Elektromobily sú navyše oslobodené od vlastníckej dane, a to na 10 rokov. Na firemné elektrické a hybridné autá sa vzťahuje daňové zvýhodnenie vo výške 0,5 % z obstarávacej ceny.

Podpora elektromobility v zahraničí. Infografika: Škoda

Veľká Británia a Holandsko

Briti môžu požiadať o príspevok 4 500 libier (cca 5 220 €), ktorý sa vzťahuje na nákup elektromobilu. Holanďania sa zas môžu tešiť z nákupu elektromobilu bez započítania dane.

Česko: Bezplatné parkovanie

Majitelia elektromobilov u našich susedov neplatia cestnú daň a môžu využívať bezplatné parkovanie v pražských rezidenčných zónach. Vláda dotuje nákup elektromobilov aj firmám (až 75 % dotácia) a samosprávam (250 000 Kč, t.j. asi 9 750 €).

Rakúsko: Rýchlostný limit

Na rakúskych diaľničných úsekoch v celkovej dĺžke 440 km je maximálna rýchlosť obmedzená na 100 km/h, a to kvôli tomu, že pri nižších rýchlostiach sa produkuje menej emisií CO2. To však neplatí pre elektromobily – tie môžu jazdiť rýchlosťou až 130 km/h! V rokoch 2019 až 2021 plánujú investovať do rozvoja elektromobility 93 miliónov eur.

Zdroj: Škoda, teslamagazin.sk, 2019, úprava: e-mobility.sk