• Nabíjacie stanice
  • Nabíjanie na Slovensku
  • Správy
  • 25.MAREC 2019

Kde všade nabijete svoj elektromobil?

Zdroj: PC Revue
Slovensko patrí v rámci okolitých štátov medzi najlepšie vybavené krajiny s viac ako 104 rýchlonabíjacimi stanicami a 347 verejnými nabíjacimi stanicami s nižším výkonom. Vďaka mobilnej aplikácii môžu zákazníci v reálnom čase sledovať stav nabíjania vozidla, skontrolovať si aktuálnu dostupnosť najbližšej nabíjačky, prípadne si ju rezervovať. Sieť nabíjacích staníc sa postupne rozrastá, prehľad poskytuje napríklad stránka nabky.com, ktorá  je asi najkomplexnejším portálom pre slovenské nabíjacie stanice. Čítajte viac.

Jedným z najväčších stimulov rozvoja elektromobility je vybudovanie spoľahlivej nabíjacej infraštruktúry aj mimo veľkých miest. Podľa údajov EAFO (European Alternative Fuel Observatory) patrí Slovensko v rámci svojho najbližšieho susedského okolia medzi najlepšie vybavené krajiny so svojimi viac ako 104 rýchlonabíjacimi stanicami s výkonom nad 22 kW a 347 verejnými nabíjacimi stanicami s nižším výkonom. Pokrytie nabíjacími stanicami dosahuje pomer asi 10 vozidiel na 1 rýchlonabíjačku a 2 vozidlá na jednu nabíjačku celkovo (ku koncu roka 2017).

Ako vidno podľa údajov EAFO, nabíjacích staníc je na Slovensku na počet prevádzkovaných automobilov dostatok. Pochopiteľne, štatistika je jedna vec, no prax môže byť trochu odlišná. Pokrytie rýchlonabíjačkami je na väčšine územia veľmi dobré, najmä čo sa týka celej trasy diaľnice D1 od česko-slovenských hraníc až po Košice, či už cez Žilinu, alebo Banskú Bystricu. Slabšie pokrytie má zatiaľ juh Slovenska, kde nie je pokrytá trasa cez Nové Zámky a Lučenec. Dá sa však predpokladať, že aj na tejto trase sa bude v blízkom čase pracovať.

Tesla

S myšlienkou budovania siete nabíjacích staníc pri­šla ako prvá Tesla. Tá ku koncu roka 2018 disponuje v celosvetovej sieti Supercharger 1375 nabíjacími stanicami, v ktorých je 11 414 nabíjacích stojanov. Najviac ich je v USA a Európe, výstavba sa však uskutočňuje aj v Austrálii, na Novom Zélande a na Ďalekom východe.

V rámci východoeurópskych krajín bola dokonca prvá rýchlonabíjačka Tesla Supercharger so 4 nabíjacími stojanmi uvedená do prevádzky na Slovensku, a to v areáli hotela Kaskády neďaleko Banskej Bystrice. Ku koncu roka 2018 boli v SR dve nabíjacie stanice Supercharger, druhá so 6 nabíjacími stojanmi je inštalovaná pri nákupnom centre v Bratislave.

Tesla Supercharger v Bratislave

Krátko po uvedení sme prvé Tesly mohli stretávať aj u nás a časom sa okolo nich vytvorila komunita ľudí, ktorá výrazne prispela k propagácii elektromobility u nás.

GreenWay

Prevádzkovateľ nabíjacej infraštruktúry. V máji 2014 spustila spoločnosť GreenWay na Slovensku prvú sieť 15 rýchlonabíjacích staníc, inštalovaných medzi BA a KE. V súčasnosti prevádzkuje viac ako 100 rýchlo­nabíjacích staníc v strednej Európe na trhoch v SR a v Poľsku. Mapka je dostupná na adrese: driver.greenway.sk. 

Nabijacia stanica Greenway

Operátor však postupne sieť posilňuje tak, aby boli nabíjačky zálohované aj v prípade výpadku, takže v jednotlivých lokalitách dopĺňa ďalšie nabíjacie miesta. Nové nabíjačky sú už s výkonom 50 kW a umožňujú aj nabíjanie dvoch vozidiel v kombinácii DC – AC. Zaujímavá je nabíjačka v bratislavskom nákupnom centre IKEA, využívajúca batériové úložisko a umožňujúca súčasné nabíjanie dvoch vozidiel DC – DC aj DC – AC.

Skladba nabíjačiek podľa výkonov:

– rýchlonabíjačky: 18 (44 kW), 12 (50 kW) / výrobcovia: DBT, EFACEC, DELTA, ABB

– pomalé AC nabíjačky: 15 (22 kW)

Čo sa týka paralelného nabíjania dvoch vozidiel, až 99 % lokalít spĺňa túto možnosť. Na troch lokalitách je možné nabiť 4 až 5 vozidiel súčasne. V súčasnosti prevádzkuje sieť GreenWay na Slovensku 30 rýchlonabíjacich staníc a 15 AC nabíjacích staníc, ktoré sú verejne dostupné.

V roku 2019 plánuje v SR posilniť sieť o približne 15 rýchlonabíjacích staníc s maximálnym výkonom 50 kW s paralelným AC+DC nabíjaním a okolo 40 AC nabíjacích staníc s maximálnym výkonom do 22 kW.

Ďalej GreenWay pripravuje tri špeciálne lokality – nabíjacie huby s možnosťou nabíjať štyri vozidlá paralelne. Každá z lokalít bude vybavená najmodernejšími technológiami nabíjania, bude obsahovať ultrarýchle nabíjacie stojany, umožňujúce nabíjanie najvyššou rýchlosťou. V najbližších rokoch by ich mali byť schopné využiť všetky nadchádzajúce elektrické automobily. Rovnako plánuje posilniť nabíjaciu infraštruktúru v Poľsku, pričom počet nových inštalovaných staníc bude násobne vyšší vzhľadom na rozlohu krajiny.

Vďaka mobilnej aplikácii môžu zákazníci v reálnom čase sledovať stav nabíjania vozidla, skontrolovať si aktuálnu dostupnosť najbližšej nabíjačky, prípadne si ju aj rezervovať.

ZSE

Svoju sieť rýchlonabíjačiek postupne rozširuje aj operátor ZSE, ktorý dynamicky rozširuje sieť verejne dostupných nabíjacích staníc v rámci územia celého Slovenska. Sieť sa však pomerne rýchlo rozrastá. V novembri 2018 pribudla v rámci projektu NEXT-E v Budči pri Zvolene ultrarýchla nabíjacia stanica, schopná nabíjania s výkonom až 350 kW.

ZSE navyše inštaluje nové nabíjacie stanice na parkoviskách fastfoodového reťazca McDonald´s v rámci projektu FAST-E. Do konca roku 2018 bolo vybavených rýchlonabíjačkami 9 prevádzok reťazca McDonald´s u nás, dovedna ich má byť pri už existujúcich prevádzkach inštalovaných 13 a ďalšie budú pribúdať pri novo otváraných. Nabíjacie stanice budú v prvej fáze nainštalované pri prevádzkach v Bratislave, Trnave, Nitre, Trenčíne, Žiline, Zvolene, Banskej Bystrici, Prievidzi, Liptovskom Mikuláši, Martine, Košiciach a Prešove.

Okrem týchto operátorov však rýchlonabíjacie stanice budujú aj iné subjekty. Aktívny je napríklad Trenčiansky samosprávny kraj, ktorý vybudoval rýchlonabíjačky v Prievidzi či Starej Turej. V Novej Dubnici a Bratislave otvoril pri svojich prevádzkach rýchlonabíjačky reťazec Lidl. Tie sú zatiaľ zadarmo. Pre svojich zákazníkov má k dispozícii rýchlonabíjačky aj Nissan, nájdete ich pri viacerých predajniach tejto značky.

Okrem týchto operátorov však rýchlonabíjacie stanice budujú aj iné subjekty. Aktívny je napríklad Trenčiansky samosprávny kraj, ktorý vybudoval rýchlonabíjačky v Prievidzi či Starej Turej. V Novej Dubnici a Bratislave otvoril pri svojich prevádzkach rýchlonabíjačky reťazec Lidl. Tie sú zatiaľ zadarmo. Pre svojich zákazníkov má k dispozícii rýchlonabíjačky aj Nissan, nájdete ich pri viacerých predajniach tejto značky.

AC nabíjačky

Okrem rýchlonabíjacích staníc je na Slovensku inštalované množstvo pomalých AC nabíjačiek s výkonom menej než 22 kW. Na rozdiel od krajín s rozvinutejšou infraštruktúrou, kde je veľa takýchto nabíjačiek verejných, u nás sa v mestách či obciach s týmto typom nabíjania dá zatiaľ stretnúť skôr zriedkavo. Väčšina AC nabíjačiek je pri reštauráciách, hoteloch alebo firmách. Toto je do budúcnosti najväčšia výzva pre samosprávy a cesta k verejnému nabíjaniu na sídliskách, v obytných štvrtiach či obciach. Obstaranie a vybudovanie takýchto nabíjacích miest je podstatne menej náročné z finančného a realizačného hľadiska ako budovanie rýchlonabíjačiek a v obciach môže ich budovanie priniesť aj žiaduce zvýšenie cestovného ruchu.

Čo sa týka hotelov, reštaurácií a podobných zariadení, v poslednom čase vidieť, že majitelia začínajú chápať prínos ponuky nabíjania pre svojich hostí, aj keď má ísť iba o jednoduché 230 V nabíjanie. Pre hotel takáto služba predstavuje len minimálne zvýšenie nákladov, môže však prilákať úplne novú klientelu. Výhodné je takisto využitie elektromobilov v úlohe hotelových transferov či taxíkov. Viaceré taxislužby aj v menších mestách už výhody elektromobilov objavili.

Sieť nabíjacích staníc sa postupne rozrastá, prehľad poskytuje napríklad stránka nabky.com, ktorá  je asi najkomplexnejším portálom pre slovenské nabíjacie stanice. Pri ceste za hranice dobre poslúži napríklad chargemap.com aj s mobilnou aplikáciou. Potešiteľné je, že aj majitelia ubytovacích zariadení a reštaurácií si začínajú potenciál elektromobility uvedomovať a ponúkajú možnosti nabíjania aspoň pre ubytovaných hostí. V prípade malých penziónov či súkromného ubytovania sa však zväčša dá dohovoriť na nabíjaní aj tam, kde to nie je deklarované.

NEXT-E

Významný je projekt NEXT-E, spolufinancovaný z fondu CEF Európskej únie. Projekt dostal v roku 2017 doteraz najväčší grant vo výške 18,84 milióna eur na rozvoj elektromobility od Európskej komisie, na základe ktorého sa vybuduje 222 multištandardných rýchlonabíjacích staníc (50 kW) a 30 ultrarýchlych nabíjacích staníc (150 – 350 kW) v rámci šiestich krajín kohéznej Európy.

Na Slovensku sa v rámci projektu vybuduje spolu 25 nabíjacích staníc (18 rýchlonabíjacích staníc a 7 ultrarýchlych nabíjacích staníc). Zaujímavé je, že na Slovensku, ako v prvej z 25 krajín, bola v rámci tohto projektu koncom roku 2018 spustená ultrarýchla nabíjacia stanica schopná nabíjania s výkonom až 350 kW.

IONITY

V Európe vznikol spoločný projekt značiek BMW, Daimler, Ford a skupiny Volkswagen spolu s Audi a Porsche s názvom IONITY s cieľom vytvoriť sieť superrýchlych nabíjacích staníc pozdĺž najdôležitejších diaľnic. S budovaním nabíjacích staníc IONITY sa začalo v minulom roku a prvá bola otvorená 24. apríla 2018 na čerpacej stanici Brohltal-Ost v meste Niederzissen na diaľnici A61 v nemeckom Porýní-Falcku. V rámci pilotnej prevádzky bolo nabíjanie na prvých nabíjačkách IONITY zadarmo.

Ionity

Od septembra sa však upustilo od bezplatného nabíjania a odteraz sa bude zaň platiť v závislosti od miesta 8 eur, švajčiarskych frankov alebo britských libier. Spoločnosť IONITY vo svojom vyhlásení neuviedla, či tento paušálny poplatok bude dlhodobý. Neskôr sa však vyjadrila, že úvodné obdobie by malo trvať pravdepodobne do konca roka. No nezmienila sa o tom, ako by sa tento cenový model mohol vyvíjať v budúcnosti.

V súčasnosti IONITY prevádzkuje 8 nabíjacích staníc s celkovým počtom 20 nabíjacích stojanov. Tri sú vo Švajčiarsku, po dve vo Francúzsku a Nemecku, jedna v Rakúsku. Vo výstavbe je ďalších 14 a jedna je v testovacom režime (v Dánsku). Do konca roka má byť postavených až 100 nabíjacích staníc.

Do roku 2020 IONITY plánuje vybudovať dovedna 400 nabíjacích miest v 24 európskych krajinách. V rámci siete budú nasadené najmodernejšie stanice Terra HP, disponujúce výkonom 150 kW, ktoré však môžu byť upgradované na 350 kW. Nabíjať možno dve vozidlá naraz. Nabíjačka s takýmto výkonom umožňuje za 8 minút nabiť elektromobil na 200 km jazdy. Každá nabíjacia stanica bude mať šesť nabíjacích stojanov.

Nabíjačky IONITY sú vybavené inteligentným osvetlením, ktoré z diaľky indikuje stav nabíjania pre používateľov. Nebudú sa obmedzovať na autá od zakladajúcich výrobcov. Budú ich môcť používať akékoľvek elektrické autá, ktoré majú kompatibilné zásuvky CCS.

Zdroj: PC Revue, Ročenka elektromobility 2019, foto: Prevádzkovatelia staníc

https://www.pcrevue.sk/a/ROCENKA-ELEKTROMOBILITY-2019–Ceny-za-nabijanie