• Mýty a fakty
  • TIPY A RADY

Nabíjanie batérie trvá dlho

Nabiť batériu do elektromobilu, aby bol schopný prejsť niekoľko sto kilometrov, to nie je to isté ako nabiť váš smartfón. Ale nie je to ani také dlhé, ako si niektorí myslia. Čo hovoria reálne dáta a skúsenosti užívateľov o tejto stránke elektromobility?

Záleží na tom, kde nabíjate. Väčšina elektromobilov umožňuje rýchle nabíjanie na verejných rýchlonabíjačkách. Tu nabíjanie do 80 % kapacity trvá obyčajne 30 až 50 minút v závislosti od vozidla. So zvyšujúcou kapacitou batérií sa postupne zvyšuje aj výkon rýchlonabíjacích staníc, aby sa tento čas nepredlžoval.

Nabíjanie elektromobilu.

Treba pripomenúť, že nie vždy potrebujete na dojazd do cieľa batériu nabíjať do 80 alebo viac percent. Ak viete, že do cieľa treba predĺžiť dojazd napríklad o 50 km, môže vám postačiť 10-minútový pobyt na rýchlonabíjačke.

Základný typ nabíjania je však domáce nabíjanie. To je, samozrejme, pomalšie, môžete však nabíjať aj z bežnej 230 V zásuvky alebo pomocou domáceho wallboxu. Čas nabíjania závisí od kapacity batérie, výkonu vstavanej nabíjačky a dostupného výkonu prípojky, ktorá je k dispozícii.

Elektromobily ako Hyundai IONIQ s 28 kWh batériou sa nabijú z 230 V zásuvky asi za 10 hodín. Vozidlá s vyššími kapacitami batérie, ako napr. Hyundai Kona Electric (64 kWh) alebo Jaguar i-Pace (90 kWh), už vyžadujú inštaláciu wallboxu, pretože nabíjanie z 230 V je síce možné, plné nabitie by však trvalo viac ako 20 hodín.

Wallbox skráti nabíjanie v domácich podmienkach 3 až 4-krát a navyše poskytuje ďalšie možnosti, ako je obmedzenie výkonu, prehľad o nabíjaní, kontrola prístupu, ale aj podstatne lepšiu ochranu vozidla a inštalácie v prípade poruchy.

Autor: René Hubinský/e-mobility.sk. Foto: PC Revue/Ročenka elektromobility 2019