Všetko o elektromobilite
Čo je to plug-in hybrid? Koľko jazdí v SR elektromobilov? Ktoré mýty o elektromobilite sú pravdivé? Kde nájdem nabíjacie stanice? Praktický sprievodca s odpoveďami na jednom mieste!
Čo je elektromobil?
Elektrický automobil (elektromobil) je automobil, ktorý je poháňaný výlučne elektrickou energiou. Tú čerpá z akumulátora (batérie) integrovaného do vozidla, ktorý je nutné nabíjať z externého zdroja – nabíjacej stanice alebo domácej zásuvky.
Koľko elektromobilov jazdí po cestách?
Počet elektromobilov prekročil v roku 2018 hranicu 2 miliónov a v budúcnosti sa vzhľadom na investície do vývoja nových technológií a očakávanú väčšiu dostupnosť predpokladá ďalší rast.
Aké sú technológie elektrických pohonov?
Technológie elektrických pohonov sa počas viacročného vývoja ustálili v roku 2018 na štyroch najpoužívanejších a najrošírenejších modeloch. Odlišujú sa najmä tým, či ide o kombináciu elektrického a spaľovacieho pohonu, ale aj ďalšími technickými riešeniami.
Hybrid (HEV)
Používa kombináciu benzínového a elektrického pohonu. Vozidlo je vybavené malou batériou, ktorá dokáže automobil v čisto elektrickom režime poháňať 2-3 km. Batéria sa dobíja rekuperáciou pri spomaľovaní a brzdení alebo počas jazdy z prebytku výkonu.
Dokáže uložiť energiu, ktorú iné vozidlá premenia pri brzdení na teplo. Pri ustálenej jazde, napríklad v obci, ju využíva na pohon vozidla pri vypnutom spaľovacom motore. Elektromotor pri akcelerácii pomáha a znižuje tým spotrebu paliva.
Plug-in hybrid (PHEV)
Pohon využíva v princípe rovnaký systém ako hybrid. Hlavným rozdielom je väčší akumulátor, ktorý možno dobíjať zo siete. Ten zabezpečuje čisto elektrickú jazdu na vzdialenosť cca 40-60 km. Pri dlhšej jazde vozidlo nie je vďaka spaľovaciemu motoru odkázané na dostupnosť nabíjania. Plug-in hybrid môže fungovať aj ako bežný hybrid s nabíjaním batérie za jazdy.
Elektromobil (BEV)
Ako jediný zdroj energie využíva akumulátor. Možno ho nabíjať z bežnej 230 V zásuvky, nástennej nabíjačky a väčšinu modelov aj pomocou jednosmerného prúdu na rýchlonabíjacích staniciach. Elektromobil počas jazdy využíva rekuperáciu, vďaka ktorej uchováva energiu z brzdenia či jazdy z kopca. Nové modely majú dojazd viac ako 400 km.
E + Rangeextender (REEV)
Ide o klasický elektromobil, ktorý má v sebe zabudovaný malý spaľovací motor (generátor) slúžiaci iba na výrobu elektriny. Vďaka nemu dokáže predĺžiť dojazd vozidla asi o 100-120 km, a tým pádom je možné sa s ním vydať aj na dlhšiu trasu.
Sedem prikázaní elektromobilistu
Rýchle nabíjanie je určené najmä na nabíjanie pri dlhších cestách mimo dojazdu vozidla. Jeho časté používanie môže znižovať životnosť batérie a predražiť prevádzku.
Všeobecne sa odporúča, aby z 10 nabíjaní bolo aspoň 6 pomalých.
Nabíjací kábel vždy vozte so sebou.
Nie je dobré jazdiť až na hranicu dojazdu. Lítium-iónové batérie elektromobilov sa dajú dobíjať aj vtedy, keď nie sú celkom vybité.
Pri plánovaní trasy myslite aj na ďalšiu nabíjačku v zálohe, pretože tá najbližšia môže byť obsadená alebo pokazená.
Pri potrebe v núdzi zvýšiť dojazd znížte rýchlosť, prípadne vypnite kúrenie alebo klimatizáciu.
Pri nabíjaní na AC nabíjačke nastavte časovač klimatizácie na odjazd, aby bolo auto vychladené/vyhriate pred odjazdom, ušetríte tak energiu v batérii. S DC nabíjaním táto funkcia zväčša nefunguje.
Ako je to u nás s nabíjaním?
Ak nerátame nabíjanie v domácich podmienkach, bolo na Slovensku na začiatku roka 2019 motorisom k dispozícii 235 nabíjacích bodov.
143 AC verejne prístupných nabíjacích bodov s výstupným výkonom do 44 kW a 92 DC verejne prístupných nabíjacích bodov s výstupným výkonom nad 44 kW (vrátane 10 stojanov Tesla Supercharger).
Zdroj: e-mobility.sk/ič. Ilustrácie: E-mobility.sk, Elektromobilita 2019