• Elektrické vozidlá
  • Elektromobil
  • Správy
  • 26.MAREC 2019

Elektromobil Nissan LEAF: Dlhší dojazd, viac zábavy!

Zdroj: Green Magazine, Nissan, 2018

Najnovší Nissan LEAF výzorom, ale aj pokročilými technológiami, ktorými zvyšuje bezpečnosť a uľahčuje riadenie, dokonale vystihuje automobil novej generácie. O jeho obľúbenosti svedčí aj to, že v Európe sa každých 12 minút predá jedno nové vozidlo.

Štýlový elektromobil s nulovými emisiami, s výbornou akceleráciou a päťhviezdičkovým hodnotením v nárazových testoch EURO NCAP je nepochybne tým ideálnym riešením. 

Jazdiť na najpredávanejšom elektromobile na svete značky Nissan LEAF je skutočným zážitkom. Presvedčila sa o tom aj redakcia časopisu Green Magazine, ktorá vozidlo celý týždeň testovala. Druhú generáciu auta s nulovými emisiami poháňa svižný 110 kW motor, ktorý s krútiacim momentom 320 Nm dosiahne stovku za necelých osem sekúnd.

Nissan Leaf, elektromobilita, inovácie, nulové emisie, vozidlo, úspora

Už na prvý pohľad vozidlo zaujme dynamickým a moderným vzhľadom, ale najmä technológiami nabitým interiérom. Tento automobil v sebe spája všetky inovácie Nissan Intelligent Mobility a právom sa pýši titulom Svetové ekologické vozidlo roku 2018.

Technológie najvyššej úrovne

Prvá generácia Nissan LEAF sa začala predávať pred ôsmimi rokmi. Odvtedy prešlo vozidlo mnohými vylepšeniami, ktoré ho zaradili medzi najlepšie v segmente elektrických áut. Celková dĺžka auta od japonského výrobcu je 4,49 m, široké je 1,79 m a jeho výška dosahuje 1,54 m.

Komfort a istotu počas jazdy nadobúdajú pasažieri aj vďaka technológiám, ktorými vozidlo disponuje. Samozrejmosťou je inteligentný systém upozorňujúci na vybočenie z jazdného pruhu nielen zvukovým znamením, ale aj vibrovaním volantu.

Nissan Leaf, elektromobilita, inovácie, nulové emisie, vozidlo, úspora

Nissan LEAF dokáže rozpoznávať dopravné značky a na displeji zobrazuje vodičovi povolenú rýchlosť. Keď boli značky od seba vzdialené niekoľko kilometrov, v ojedinelých prípadoch sa stávalo, že inteligentné vozidlo podľa stavu vozovky vyhodnotilo diaľnicu ako cestu prvej triedy a odporúčalo ísť vodičovi nižšou rýchlosťou ako bola v skutočnosti povolená.

Ďalšou z inovácií, ktorú Nissan využíva, je inteligentné núdzové brzdenie so systémom rozpoznávania chodcov a cyklistov. Vďaka tomu je garantovaná zvýšená bezpečnosť nielen pasažierov, ale všetkých účastníkov cestnej premávky. Systém ProPILOT Park je doslova ako stvorený do mesta, stlačením jediného tlačidla dokáže automobil pozdĺžne, ale aj kolmo úplne sám zaparkovať.

Nissan Leaf, elektromobilita, inovácie, nulové emisie, vozidlo, úspora

Na diaľnici a v dopravnej zápche zase vodiči ocenia funkciu ProPILOT. Tá umožňuje vďaka radaru a kamere nastaviť požadovanú rýchlosť, udržuje LEAF v strede jazdného pruhu a dodržuje dostatočný odstup od vozidla pred ním. V zápche prispôsobuje rýchlosť autu, ktoré jazdí pred Nissanom, a v prípade potreby úplne zastaví.

Dlhší dojazd, viac zábavy

Zvýšený dojazd elektromobilu zabezpečuje aj asistenčný systém e-Pedal. Po jeho aktivácii dokáže plynovým pedálom vodič zrýchľovať, ale aj zastaviť. Keď šofér uberie nohu z plynového pedála, auto začne samovoľne spomaľovať, až úplne zastaví a energia, ktorá sa opätovne generuje, dobíja batériu.

Aj vďaka tomu má Nissan dojazd v meste 415 kilometrov, v prípade kombinovanej cesty na diaľnici dokáže doviezť pasažierov do 270 až 378 km vzdialeného cieľa. Nový LEAF je k dispozícii v desiatich rôznych farebných prevedeniach a kufor s veľkosťou 435 litrov z neho robí ideálne a bezpečné rodinné auto.

Nissan Leaf, elektromobilita, inovácie, nulové emisie, vozidlo, úspora

Veľkou výhodou je, že v prípade klesajúcej kapacity batérie dokáže auto vodiča samo navigovať k najbližšej nabíjateľnej stanici. Napriek tomu pri všetkých elektromobiloch stále platí, že cestu si treba naplánovať tak, aby ste mali na trase dostatočné množstvo elektronabíjačiek. Cena testovaného modelu sa pohybuje v závislosti od doplnkov a výbavy v rozmedzí 34 250 eur až do 37 850 eur.

Doba nabíjania Nissanu LEAF

Rýchlonabíjačka s výkonom 50 kW        40 až 60 minút

Nabíjačka s výkonom 7 kW                   7,5 hodiny

Nabíjanie z domáceho zdroja, 10 A        21 hodín

http://www.greenmagazine.sk/clanok.php?url=Nov%C3%BD-elektromobil-Nissan-LEAF-ohromil-svet-